2019 ProRodeo Tour Results

All Around Champion - Stetson Wright, Beaver UT., $5,733.60

Total Rodeo Payout - $253,209.10


Stock Contractor: Growney Brothers Rodeo, Red Bluff California Sub-contractors: Sankey Pro Rodeo, Joliet, Montana, Bar T Rodeo Company, Chester, Utah, Northcott Macza & Triple T Productions Rodeo Secretary: Linda Alsbaugh. Officials: Harry Rose, Terry Carlon and Bruce Keller . Timers: Sandy Gwatney & Kerbee Leavitt. Announcer: Boyd Polhamus. Specialty act: Justin Rumford. Bullfighters: Aaron Hargo and Lucas Belli Teodoro. Clown/barrelman: Justin Rumford. Flankmen: Jeff Flitton amd Drew CulpTBD Chute boss: John Gwatney & John Wagley. Pickup men: Mitch Coleman, Bronc Boehnlein and Cody Flitton. Photographer: Kirt Steinke. Sound: Josh Hilton.

Bareback Riding Total Payout - $24,064.00

Bareback Riding Champion - Austin Foss $6,019.20


First Round Results: 1. Austin Foss, Terrebonne, Ore., 89.0 points on Sankey Pro Rodeo and Phenom Genetics’ Prairie Rose, $2,859.60, 2. Tristan Hansen, Dillon, Mont., 87.5, $2,192.36, 3/4. (tie) Steven Peebles, Redmond, Ore., and Clayton Biglow, Clements, Calif., 85.0, $1,334.48 each. 5. Kevin Lusk, Ellensburg, WA,. 84.0, $667.24, 6. Paden Hurst, Cypress, TX, 83.5, $476.60, 7. Grant Denny, Minden, Nev., 83.0, $381.28, 8th. (split) R.C. Landingham, Hat Creek, Calif., Taylor Broussard, Estherwood, LA., Seth Lee Hardwick, Ranchester, Wyo., and Jessy Davis, Power, Montana, 82.0, $71.49 each.

Finals Results: 1. R.C. Landingham, Hat Creek, Calif., 89.0, $1,650.00 2. Steven Peebles, Redmond, Ore., 86.0, $1,250.00 3. Jessy Davis, Power, Montana, 85.5, $900.00, 4. Paden Hurst, Cypress, TX, 84.5, $600.00 5/6. (split) Austin Foss, Terrebonne, Ore., and Clayton Biglow, Clements, Calif., 83.0, $300.00 each.

Average Results: 1. Austin Foss, Terrebonne, Ore., 172.0/2, $2,859.60, 2/3. (split) R.C. Landingham, Hat Creek, Calif., and Steven Peebles, Redmond, Ore., 171.0/2, $1906.40 each, 4/5. (split) Paden Hurst, Cypress, TX, and Clayton Biglow, Clements, Calif., 168.0/2, $857.88 each, 6. Jessy Davis, Power, Montana, 167.5, $476.60, 7. Tristan Hansen, Dillon, Mont., 165.0/2, $381.28, 8. Seth Lee Hardwick, Ranchester, Wyo., and 164.0/2, $285.96.

Tie-Down Roping Total Payout - $36,801.00

Tie-Down Roping Champion - Tuf Cooper, $6,364.92


Tie-Down Roping: First Round Standings: 1. Tuf Cooper, Decatur, TX., 8.6, $2,209.97, 2. Brodi Jones, Erida, Utah, 9.1, $1,921.71, 3/4. (split) Trenton Smith, Bigfoot, Texas, and King Pickett, Collinsville, TX., 9.3, $1,489.32 each, 5. Clint Robinson, Spanish Fork, Utah, 9.6, $1,056.94, 6/7. Tyler Mulligan, Pawhuska, Okla., and Cody McCartney, Ottawa Lake, MI., 9.9, $624.55 each, 8. Tim Pharr, Resaca, Ga., 10.0, $192.17

Second Round Standings: 1. (split) Westyn Hughes, Caldwell, Texas, and Matt Shiozawa, Chubbuck, Idaho, 8.3, $2,065.84 each, 3. Marcos Costa, Menard, Texas, 8.6, $1,633.45, 4/5. (split) Logan Bird, Nanton, Alberta, and Jake Hannum, Plain City, UT, 9.0. $1,201.07 each, 6/7. (split) Tim Pharr Resaca, GA. and Shad Mayfield, Clovis, N.M., 9.3, $624.55 each, 8. Colton Farquer, Oakdale, Calif., 9.5, $192.17. .

Finals Results: 1. Ty Harris, San Angelo, Texas, 8.1, $1,015.00, 2. Tuf Cooper, Decatur, TX., 8.4, $840.00, 3. Matt Shiozawa, Chubbuck, Idaho 8.7, $665.00, 4. Bo Pickett, Caldwell, ID., 9.5, $490.00, 5. Cody McCartney, Ottawa Lake, MI., 9.7, $315.00, 6. Stetson Vest, Childress, Texas, 10.8, $175.00,

Average Results: 1. Tuf Cooper, Decatur, TX., 27.6/3, $3,314.95, 2. Ty Harris, San Angelo, Texas, 28.5/3, $2,882.57, 3. Bo Pickett, Caldwell, ID., 31.5/3, $2,450.18, 4. Matt Shiozawa, Chubbuck, Idaho 31.6/3, $2,017.80, 5. Stetson Vest, Childress, Texas, 31.8/3, $1,585.41, 6. Cody McCartney, Ottawa Lake, MI., 32.4/3, $1,153.02, 7. Tyler Milligan, Pawhuska, Okla., 32.8/3, $720.64, 8. Tanner Green, Cotulla, Texas, 43.2/3, $288.25

Steer Wrestling Total Payout - $35,485.00

Steer Wrestling Champion - Taz Olson, $5,633.85


Steer Wrestling: First Round Results: 1. Nick Guy, Sparta, Wis., 4.3, $2,101.87, 2. Scott Guenthner, Provost, AB., 4.8, $1,827.71, 3. Taz Olson, Prairie City, S.D., 5.0, $1,553.55, 4. Stetson Jorgensen, Blackfoot, Idaho, 5.1, $1,279.40, 5/6. (split ) Dakota Eldridge, Elko, Nev., and Baxtor Roche, Tremonton, UT., 5.4, $868.16 each, 7. Josh Clark, Belgrade, MT., 5.5, $456.92, 8th (split) Dirk Tavenner, Rigby, Idaho, and Jacob Talley, Keatchie, La., 5.6. $91.38 each

Second Round Results: 1. Tristan Martin, Sulphur, La., 4.2, $2,101.87, 2. Josh Clark, Belgrade, MT., 4.4, $1,827.71, 3. Shayde Tree Etherton, Borden, IN., $1,553.55, 4. Aaron Vosler, Cheyenne, Wyo., 4.7, $1,279.40, 5. Jace Melvin, Fort Pierre, S.D., 4.8, $1,005.24 6. Jesse Brown, Baker City, Ore., 4.9, $731.08, 7. Stephen Culling, Fort St. John, BC., $456.92, 8. Justin Kimsey, Kennewick, WA., 5.3, $182.77.

Finals Results: 1/2. (split) Stetson Jorgensen, Blackfoot, ID., and Taz Olson, Prairie View, S.D., 4.0, $927.50 each, 3. Tanner Brunner, Rigby, ID., 4.3, $665.00, 4. Levi Rudd, Chelsea, OK., 4.4, $490.00, 5. Harley Cole, Okotoks, AB., 4.7, $315.00, 6. Josh Clark, Belgrade, MT., 4.8, $175.

Average Results: 1. Taz Olson, Prairie View, S.D., 14.5/3, $3,152.80, 2. Josh Clark, Belgrade, MT., 14.7/3, $2,741.57, 3. Stetson Jorgensen, Blackfoot, ID., 16.7/3, $2,330.33, 4. Stephen Culling, Fort St. John, BC., 16.8/3, $,1,919.10, 5. Dakota Eldridge, Elko, NV., 17.1/3, $1,507.86, 6/7. (split) Tanner Brunner, Rigby, ID., and Harley Cole, Okotoks, AB., 17.7/3, $891.00 each, 8. Baxtor Roche, Tremonton, UT, 18.8/3, $274.15.

Saddle Bronc Riding Total Payout - $18,894.00

Saddle Bronc Riding Champion - Isaac Diaz, $5,331.91


Saddle Bronc Riding Standings: First Round Results: 1. Ryder Wright, Milford, Utah, 86 points on Bar T Rodeo’s Bitter Dan, $2,084.10, 2. Isaac Diaz, Desdemona, Texas, 85.5, $1,597.81, 3. Layton Green, Meeting Creek, Alberta, 84.5, $1,180.99, 4. Mitch Pollock, Winnemucca, Nev., 83.5, $764.17, 5/6. (split) Spencer Wright, Milford, Utah, and Colt Gordon, Comanche, Okla., 82.5, $416.82 each, 7. Kolby Wanchuk, Sherwood Park, AB., 8.20, $277.88, 8. Sterling Crawley, Stephenville, TX., 81.5, $208.41.

Finals Results: 1. Isaac Diaz, Desdemona, Texas, 88.5, $1,650.00, 2. Jake Wright, Milford, UT, 86.5, $1,250.00, 3. Sterling Crawley, Stephenville, TX., 85.0, $900.00, 4. Ryder Wright, Milford, Utah, 84.5, $600.00, 5. Layton Green, Meeting Creek, Alberta, 83.5, $350.00, 6. Kolby Wanchuk, Sherwood Park, AB., 83.0, $250.00,

Average Results: 1. Isaac Diaz, Desdemona, TX, 174.0/2, $2,084.10, 2. Ryder Wright, Milford, UT, 170.5/2, $1,597.81, 3. Layton Green, Meeting Creek, AB, 168.0/2, $1,180.99, 4. Jake Wright, Milford, UT, 167.5/2, $764.17, 5. Sterling Crawley, Stephenville, TX., 166.5/2, $486.29, 6. Kolby Wanchuk, Sherwood Park, AB., 165.0/2, $347.35, 7. Dustin Flundra, Pincher Creek, AB, 159.0/2, $277.88, 8. Spencer Wright, Milford, UT, 158.5/2, $208.41.



Team Roping Total Payout - $80,880.00

Team Roping Champions: Garrett Rogers and Jake Minor $6,839.87


First Round Results: 1. Garrett Rogers, Baker City, Ore., and Jake Minor, Ellensburg, Wash., 4.8, $2,404.75 each, 2. Kolton Schmidt, Barrhead, Alberta, and Jeremy Buhler, Arrowhead, Alberta, 4.9, $2,091.09 each, 3, Kaleb Driggers, Hoboken, Ga., and Junior Nogueria, Presidente Prude, Brazil, 5.1, $1,777.42 each, 4, Kellan and Carson Johnson, Casper, Wyo., 5.2, $1,463.76 each, 5/6. (split) Hagen Peterson, Delta, Utah, and Jace Nielsen, Ogden, Utah; and Cody Snow, Los Olivos, Calif., and Hunter Koch, Vernon, Texas, 5.4, $993.26 each, 7/8. (split) Luke Brown, Rock Hill, SC and Jade Corkill, Fallon, NV., Cyle Denison, Iowa, LA and Cody Cowden, Atwater, CA., Marcus Theriot, Poplarville, MC and Coleby Payne, Lipan, TX., and JoJo LeMond, Andrews, TX and Trey Yates, Pueblo, CO., 5.5, $182.97 each.

Second Round Results: 1. Levi Simpson, Ponoka, Alberta, and Cole Davison, Stephenville, Texas, 4.5 seconds, $2,404.75 each, 2. Tyler Wade, Terrell, Texas, and Billie Jack Saebens, Nowata, Okla., 4.6, $2,091.09 each, 3. Billy Bob Brown, Carbon, Texas, and Shay Carroll, La Junta, Colo., 4.8, $1,777.42 each, 4/5/6. (split) Jake Barnes, Scottsdale, Ariz., and Clay O'Brien Cooper, Gardnerville, Nev.; and Luke Brown, Rock Hill, S.C., and Jade Corkill, Fallon, Nev., 4.9, $1,150.09 each. 7/8. (split) Tate Kirchenschlager, Yuma, Colo., and Cesar de la Cruz, Tucson, Ariz., Clayton Van Aken, Descanso, CA and Cullen Teller, Fort Collins, CO., Max Kuttler, Pingree, ID and Britt Newman, St Anthony, ID, Brady Tryan, Huntley, MT, and Tyler McKnight, Wells, TX, and Kaleb Driggers, Hoboken, Ga., and Junior Nogueria, Presidente Prude, Brazil, 5.1, $146.38 each.

Finals Results: 1. David Key, Stephenville, TX., and Rich Skelton, Llano, TX., 5.1, $1000.50 each, 2. Garrett Rogers, Baker City, Ore., and Jake Minor, Ellensburg, Wash., 5.6, $828.00 each, 3/4.(split) Jr. Dees, Aurora, S.D., and Lane Siggins, Coolidge, Ariz., and Kaleb Driggers, Hoboken, Ga., and Junior Nogueria, Presidente Prude, Brazil, 5.8, $569.25 each, 5. Dustin Bird, Cut Bank, Mont., and Russell Cardoza, Terrebonne, Ore., 5.9, $310.50 each, 6. Luke Brown, Rock Hill, S.C., and Jade Corkill, Fallon, Nev., 6.4, $172.50 each,

Average Results: 1. Garrett Rogers, Baker City, Ore., and Jake Minor, Ellensburg, Wash., 15.9/3, $3,607.12 each, 2. Kaleb Driggers, Hoboken, Ga., and Junior Nogueria, Presidente Prude, Brazil, 16.0/3, $3,136.62 each, 3. Luke Brown, Rock Hill, S.C., and Jade Corkill, Fallon, Nev., 16.8/3, $2,666.13 each, 4. Jr. Dees, Aurora, S.D., and Lane Siggins, Coolidge, Ariz., 17.0/3, $2,195.64 each, 5. Dustin Bird, Cut Bank, Mont., and Russell Cardoza, Terrebonne, Ore., 17.2/3, $1,725.14 each, 6. J.B. James Jr., Bennett, Colo., and Brock Hanson, Bennett, Colo., 18.4/3, $1,254.65 each, 7. David Key, Stephenville, TX., and Rich Skelton, Llano, TX., 19.3/3, $764.15 each, 8. Hayes Smith, Central Point, Ore., and Evan Arnold, Stephenville, Texas., 27.3/3, $313.66 each.

Girls Barrel Racing Total Payout - $34,136.10

Barrel Racing Champion Leia Pluemer $4,928.52


First Round Results: 1. Tonia Forsberg, Fillmore, Calif., 17.40, $3,225.86, 2/3. (split) Teri Bangert, Olympia, Wash., and Tyra Kane, Weatherford, Texas, 17.55, $2,534.60 each, 4. Stevi Hillman, Weatherford, Texas, 17.59, $1,996.96, 5. Lori Todd, Wilcox, AZ., 17.62, $1,536.12, 6/7. (split) Haley Wolfe, Flora Vista, N.M., and Chris Gibson, Windsor, CO,. 17.67, $1,075.28 each, 8/9. (split) Hannah Sharon, Dillon, MT., and Carolyn Uhler, Holden, MO., 17.68, $537.63 each, 10. Leia Pluemer, Los Lunas, NM,. 17.70, $307.22,

Finals Results: 1. Leia Pluemer, Los Lunas, NM,. 17.31, $1,365.44, 2. Stevi Hillman, Weatherford, Texas, 17.51, $1,024.08, 3. Teri Bangert, Olympia, Wash., 17.56, $682.72, 4. Cheyenne Allan, Mabton, WA., 17.57, $341.36

Average Results: 1. Leia Pluemer, Los Lunas, NM,. 35.01/2, $3,255.86, 2. Stevi Hillman, Weatherford, Texas, 35.10/2, $2,765.02, 3. Teri Bangert, Olympia, Wash., 35.11/2, $2,304.18, 4. Lori Todd, Wilcox, AZ., 35.22/2, $1,996.96, 5. Cheyenne Allan, Mabton, WA., 35.31/2, $1,536.12, 6. Chris Gibson, Windsor, CO,. 35.42/2, $1,228.90, 7. Tyra Kane, Weatherford, Texas, 35.43/2, $921.67, 8. Carolyn Uhler, Holden, MO., 35.66/2, $614.45, 9. Haley Wolfe, Flora Vista, N.M., 36.31/2, $460.83, 10. Tonia Forsberg, Fillmore, Calif., 40.19/2, $307.22

Bull Riding Total Payout - $18,612.00

Bull Riding Champion - Stetson Wright $5,733.60


Bull Riding: First Round Results: 1. Stetson Wright, Beaver, Utah, 87 points on Growney Brothers Rodeo’s Cup Cake, $2,041.80. 2. Cole Melancon, Liberty, TX., 86.5, $1,565.38, 3. Trevor Kastner, Roff, Okla., 81.0, $1,157.02 4. Riker Carter, Stone, Idaho, 80.0, $748.66, 5. Eli Vastbinder, Union Grove, N.C., 77.0, $476.42, 6/7. (split) Garrett Smith, Rexburg, Idaho, and J.T. Moore, Alvin, TX,. 76.5, $306.27 each, 8. Daylon Swearingen, Rochelle, Ga., 76.0, $204.18

Finals Results: 1. Stetson Wright, Beaver, Utah, 87, $1,650.00, 2. Levi Gray, Dairy OR, 86.0, $1,250.00, 3. Brady Portenier, Caldwell, ID,. 82.5, $900.00, 4 J.T. Moore, Alvin, TX,. 82.0, $600.

Average Results: 1. Stetson Wright, Beaver, Utah, 174.0/2, $2,041.80. 2. J.T. Moore, Alvin, TX,. 158.5/2, $1,565.38, 3. Brady Portenier, Caldwell, ID,. 157.5/2, $1,157.02 4. Levi Gray, Dairy OR., 156.0/2, $748.66, 5. Cole Melancon, Liberty, TX., 86.5/1, $476.42, 6. Trevor Kastner, Roff, Okla., 81.0/1, $340.30, 7. Riker Carter, Stone, Idaho, 80.0/1, $272.24, 8. Eli Vastbinder, Union Grove, N.C., 77.0/1, $204.18.


JavaScript DHTML Menu Powered by Milonic